fbpx

משלוחים חינם ברכישה מעל 200 ₪

כלבים וחתולים – אלרגיות

הכלב שלכם מתגרד ומתלקק ללא הפסקה? החתול שלכם תולש לעצמו פרווה? אולי הם סובלים מאלרגיה.

כמו אצל בני אדם, גם אצל כלבים וחתולים תופעת האלרגיות היא תופעה נפוצה מאוד. אלרגיה בהגדרתה היא תגובת יתר של מערכת החיסון לאלרגן מסוים. כלבים וחתולים סובלים מאלרגיות מסוגים שונים, ממש כמו אצל בני אדם. יש כלבים וחתולים שאלרגיים לפריחת האביב, כלבים וחתולים שאלרגיים לפרעושים, למזון, ועוד.

לפני שבועיים בערך, הגיעה אלינו לפנסיון לקוחה חדשה. היא סיפרה ששמה נועה, היא גרה ברמת ישי ויש לה כלב בשם יהושע, טרייר קטן עם שיער פרוע, שסובל מאלרגיה למזון. נועה רצתה לראות את הפנסיון לכלבים וחתולים שלנו ולוודא שהכלב שלה יקבל רק את המזון שלו בזמן החופשה. אם יהושע אוכל דברים אחרים, הוא מיד מתחיל להתגרד, לפצוע את עצמו עד זוב דם וחייב לקבל טיפול רפואי הכולל סטריאודים. כל עוד הוא מקבל רק את המזון ההיפואלרגני שלו, יהושע לא מתגרד והפרווה שלו נראית מצוין. כמובן שהסברנו לנועה שבפנסיון לכלבים וחתולים שלנו יהושע יקבל את מזונו המיוחד בלבד, ולא תהיה לו גישה למזון של כלבים וחתולים אחרים. היא יכולה לצאת לחופשה שלה בצפון בלב שקט.

אז מאיזה אלרגיות בדיוק כלבים וחתולים סובלים? מה הנפוצות בהן ומה פחות? איך מאבחנים ואיך מטפלים? והאם זה לכל החיים? כל התשובות לפניכם:

האלרגיה הנפוצה ביותר אצל כלבים וחתולים היא אלרגיה לפרעושים. לא הפרעוש עצמו הוא הגורם לאלרגיה, אלא הרוק שלו. כשהוא עוקץ כלבים וחתולים הוא משחרר רוק, שנכנס להם למחזור הדם וגורם לאלרגיה להתפרץ. לא צריך מכת פרעושים כדי שתגובה אלרגית תפרוץ, מספיק פרעוש אחד שיעביר את הרוק שלו למחזור הדם, כדי שלכלבים וחתולים אלרגיים תהיה תגובה חריפה. כלבים וחתולים אלרגיים לפרעושים בדרך כלל יתגרדו באזור בסיס הזנב והגב. הגרד יכול להגיע למצב של קרחות, פצעים בעור, ריח רע ודלקות עור משניות הגורמות לכלבים וחתולים סבל רב. הטיפול הטוב ביותר נגד אלרגיה לפרעושים הוא טיפול מניעתי. כלבים וחתולים אלרגיים צריכים להיות מטופלים באופן קבוע נגד פרעושים, בכל עונות השנה. הטיפול צריך לכלול חומרים מונעים לכלבים וחתולים עצמם, ולא פחות חשוב – גם לסביבתם. אם יש לכם כלב או חתול אלרגי לפרעושים, קחו אותו לווטרינר מיד כשהוא מתחיל להתגרד, כדי שיקבל טיפול מהיר והמצב לא יחמיר וידרוש טיפול ארוך וקשה יותר. אצל כלבים, אלרגיה לפרעושים גורמת לעיתים לזיהום בשם hot-spot  – אלה פצעים דלקתיים שהכלב יוצר לעצמו כתוצאה מגירודים. הזיהום חודר מתחת לעור, ומעמיק כיוון שהכלב ממשיך לגרד את האזור ולא מאפשר לפצעים להחלים. תופעת ה hot-spot נפוצה בעיקר עקב אלרגיה לפרעושים והטיפול בה כולל טיפול בסטראודים, משחות מקומיות ואנטיביוטיקה.אלרגיה נוספת נפוצה אצל כלבים וחתולים היא אלרגיה סביבתית – אטופי. אלרגיה מסוג אטופי נקראת גם “אסטמה של העור” והיא אלרגיה לגורמים סביבתיים כמו קרדית האבק, פריחה, או אבקנים באוויר. אטופי מופיעה אצל כלבים וחתולים בעיקר בעונת האביב ומתבטאת גם היא בגירודים בגוף. בעיקר בבטן, אזור המפשעות וכפות הרגליים. כלבים וחתולים המגיעים לבדיקה בעונת האביב עקב גרד או ליקוקים באזורים אלה, ייחשדו כסובלים מאטופי. ניתן לעשות בדיקת דם או תבחין עורי כדי לבחון לאיזה אלרגניים הכלב או החתול רגיש. כטיפול, ניתן לבצע “היפוסנטינציה” – טיפול בו מזריקים לכלב או לחתול את האלרגן מתחת לעור. זהו טיפול ארוך טווח שנועד לפתח סבילות של הגוף לאלרגן, עד שהוא לא מגיב לו יותר. אלרגיה מסוג אטופי תתפרץ בדרך כלל בין גילאי שנה לשלוש שנים, למרות שהיא יכולה להתפרץ גם בגיל שש.

אלרגיה כלבים וחתולים למזון.

אלרגיה למזון אצל כלבים וחתולים שכיחה פחות מאלרגיות אחרות, אך נוטים לפעמים לשייך אלרגיות אחרות לאלרגיה למזון למרות שבפועל, רק 5-10 אחוזים ממקרי האלרגיות אצל כלבים וחתולים מקורם במזון. גם אלרגיה למזון יכולה להתבטא בגרד ואדמומיות בגוף וליקוקים, אך גם בדלקות אוזניים חוזרות ונשנות, ולעתים קרובות גם בתופעות של מערכת העיכול כגון הקאות, שלשולים או גזים. הטיפול באלרגיה למזון אצל כלבים וחתולים מתבצע בניסוי. מחליפים את המזון במזון אליו הכלב או החתול לא נחשף מעולם. לוקח בין חודש וחצי לשלושה חודשים לראות את השינוי אצל כלבים וחתולים שרגישים למזון, עד שגופם מתנקה משאריות של אלרגניים והתופעות האלרגיות נפסקות. חשוב מאוד במהלך הזמן הזה לא לאפשר לכלב או לחתול לאכול שום דבר אחר. לאחר שלושה חודשים מפסיקים את מתן המזון, וחוזרים למזון הקודם. אם תופעות האלרגיה חוזרות, ניתן לומר שהכלב או החתול סובל מאלרגיה למזון. במצב כזה, כלבים וחתולים עוברים למזון היפואלרגני למשך כל חייהם.

אלה שלושת האלרגיות הנפוצות ביותר אצל כלבים וחתולים. יש אלרגיות נוספות נפוצות פחות כמו אלרגיה למגע (כלבים וחתולים שרגישים למגע פלסטיק, למשל) . אצל כלבים, יש גזעים מועדים יותר לאלרגיות כגון שארפיי, בולדוג אנגלי, גולדן רטריבר, ועוד, אבל בסופו של דבר אלרגיות הן עניין של מזל, כמו אצל בני אדם.

כשמגדלים כלבים וחתולים אלרגיים צריך להיות סבלניים ולהבין שמדובר בתופעה שתימשך כל החיים. בניגוד למחלות אחרות שהאבחון והטיפול בהן פשוט, במקרים של אלרגיות אצל כלבים וחתולים פעמים רבות הטיפול יהיה גם האבחון. נצטרך לחכות בסבלנות כדי לראות שיפור ולפעמים לנסות משהו אחר עד שנגיע לשיפור המיוחל, בתהליך ארוך של ניסוי וטעיה, תוך שלילת מחלות אחרות. אחרי תהליך האבחון, כשאנחנו יודעים שיש לנו כלבים וחתולים הסובלים מאלרגיה עלינו לשלוט באלרגיה ככל הניתן ולדעת, שגם בתקופה שהכלבים והחתולים האלרגיים שלנו במצב מצוין, כל סטייה מהטיפול היומיומי עלולה לגרום להתפרצות אלרגיה שתגרור אחריה סבל לכלב או החתול, וטיפול תרופתי, לפעמים ממושך. במקרים רבים, קשה לבודד את המקור לאלרגיה אצל כלבים וחתולים (באלרגיה מסוג אטופי). במקרים כאלה, מומלץ להפחית את החשיפה של הכלב או החתול לגורמי אלרגיה נפוצים כגון פרעושים ומזון לא איכותי. ההמלצה לכלבים וחתולים עם נטייה לאלרגיה היא טיפול יסודי ורציף נגד פרעושים, ולפעמים גם מזון היפואלרגני למרות שלא הוכחה אלרגיה למזון.

אם יש לכם כלב או חתול אלרגי, ואתם מעוניינים לצאת לחופשה ולהשאיר אותו בפנסיון לכלבים או בפנסיון לחתולים חשוב ליידע את האחראים במקום לגבי האלרגיה של הכלב או החתול כדי שיוכלו להיערך בהתאם, כמו במקרה של נועה ויהושע, שאגב, נהנו שניהם מהחופשה שלהם – נועה נהנתה מסוף השבוע שלה בצימר בצפון ויהושע נהנה לא פחות מסוף שבוע בפנסיון לכלבים וחתולים שלנו, ואכל רק את המזון והחטיפים שלו מהבית

אלרגיות כלבים וחתולים ועל הקשר למזון שלהם

שתפו:

0
    0
    העגלה שלך
    העגלה שלך ריקהחזרה לחנות
    דילוג לתוכן