fbpx

משלוחים חינם ברכישה מעל 200 ₪

זהירות, כלבים משוטטים!

מה אומרות לכם צמד המילים “כלבים משוטטים?”

סביר להניח שאתם מיד חושבים על כלבי רחוב, כלבים שאין להם בית, רעבים ובעלי עיניים עצובות. אתם בטח חושבים על פרסומים בפייסבוק, פעילים למען כלבים שמתחננים לשיתופים, מודעות בסגנון –”נמצא משוטט בצפון כלב רזה, עור ועצמות, זקוק לאומנה דחופה”. אתם חושבים על הסגרים, על כלביות מלוכלכות אליהן נאספים כלבים משוטטים בכל יום, אתם חושבים על המתה. ואכן זו באמת הגדרה אחת לכלבים משוטטים. יש המון מהם לצערנו. כלבים משוטטים מגיעים גם אלינו לפנסיון לכלבים וחתולים “בשדות” לעיתים, אנחנו מטפלים בהם ומפרסמים אותם, והם נשארים אצלנו עד שהם מוצאים בית חם לכל החיים. אבל היום רצינו לדבר על כלבים משוטטים מסוג אחר. כלבים משוטטים שיש להם בית. יש להם בעלים ויש להם אוכל, ולפעמים יש להם אפילו יחס חם. אבל למרות זאת הם פשוט משוטטים, כי הבעלים שלהם חושבים שזה בסדר לתת לכלבים שלהם לצאת החוצה לבד, לטייל ולחזור הביתה. יכול להיות שחלקכם קוראים את השורות האלה ותוהים מה הבעיה בעצם עם כלבים שמסתובבים לבד ברחובות. הם הרי יודעים לחזור הביתה, ושום דבר לא קרה עד היום, ובכלל, רוב כלבי השכונה מסתובבים לבד וזה ממש בסדר. אז זהו.. שזה לא בסדר. בדיוק כמו ילדים קטנים, גם כלבים זקוקים להשגחה צמודה.

הנה רשימה של דברים שיכולים לקרות לכלבים שמסתובבים לבד:

דריסה. כולנו מכירים לפחות אדם אחד שנדרס לו הכלב. לפחות אחד. כלבים לא יודעים להיזהר בכבישים, ומקרי הדריסה הם רבים וקשים. כשהכלבים שלכם מסתובבים בחוץ הם בסכנת דריסה יומיומית וכל פעם שהם חוזרים בשלום הביתה זה פשוט מזל.

הרעלה. כשכלבים מסתובבים בחוץ, הם בדרך כלל מחטטים בזבל ומחפשים שאריות מזון. הם יכולים בקלות להגיע למזון מורעל שהונח בכוונה תחילה כדי לפגוע בבעלי חיים שונים, ואתם אפילו לא תדעו מה קרה. הכלב פשוט לא יחזור הביתה כי יישאר מוטל ליד איזה פח לאחר שאכל רעל.

ריבים עם כלבים אחרים. כלבים, במיוחד זכרים, במיוחד לא מסורסים עלולים להיקלע למלחמות עם כלבים אחרים, אם זה ריב על הגעה לנקבה מיוחמת, או אפילו סתם פלישה לטריטוריה של כלב אגרסיבי.

גניבה. אולי תתפלאו, אבל כלבים גם נגנבים. הכלב לא חייב אפילו להיות גזעי (אם כי יש גזעים “גניבים” יותר ופחות). פעמים רבות כלבים נגנבים למטרות רעות כגון קרבות כלבים, וכמעט בלתי אפשרי למצוא אותם שוב.

אנשים. יש אנשים שלא אוהבים כלבים. הם לא יהססו לזרוק אבן על כלב שמתקרב אליהם או לבעוט בכלב שנכנס להם לחצר. כשהכלב שלכם לבד, אתם לא יודעים את מי הוא יפגוש.

הרבעות לא רצויות. אם יש לכם כלב לא מסורס או כלבה לא מעוקרת, הסכנות עבורם גדולות אפילו יותר. כלב לא מסורס יילחם בכלבים, ירוץ בכבישים בלי אבחנה, ובסופו של דבר ירביע את הכלבה אליה ירצה להגיע. גם אם יגיע בשלום, התוצאה של גורים לא רצויים היא קשה בפני עצמה. במדינה בה ממיתים עשרות אלפי כלבים בשנה, אין מקום לעוד גורים לא מתוכננים. אם יש לכם כלבה לא מעוקרת, היא תמשוך אחריה את כל זכרי האזור, ואם תצליח לחזור הביתה – תחזור בהריון. האחריות למציאת בתים לגורים תהיה שלכם, וזו משימה קשה מאוד במדינה מוצפת גורים לא רצויים.

* פיקוח עירוני. יש אנשים שזו העבודה שלהם. הם יוצאים בבוקר שכל מטרתם למצוא כלבים משוטטים ולהסיע אותם לתחנת ההסגר הקרובה. זוהי חוויה מאוד לא נעימה לכלב, והוצאה מיותרת לכם, בהנחה ותצליחו למצוא אותו.

רוב האנשים מגדלים כלבים כי הם אוהבים כלבים. (אלה שמגדלים כלבים מסיבות אחרות שייכים לפוסט אחר). הפוסט הזה מיועד לאנשים שאוהבים כלבים, כי אנחנו יודעים שלא כולם מודעים לצורת גידול נכונה של כלב. אנחנו נתקלים בשאלות רבות בפנסיון לגבי נושאים שונים, ומשתדלים לענות על הכול בסבלנות ובמקצועיות המירבית. לא מזמן דיברנו על נושא הכלבים המשוטטים עם עמי, לקוח של הפנסיון שטען שכשהוא מונע מהכלב שלו ג’וני לצאת לבד, הוא פוגע לו בחופש. ולמה שירצה לגדל כלב תוך מניעת החופש שלו, הוא הרי אוהב כלבים. זו התשובה שענינו לעמי – ראשית, בטחון קודם לכל. מה הטעם בחופש אם הוא מסוכן כל כך? האם תניחו לילד בן שנתיים לטייל בחוץ לבד? הרי רק המחשבה מזעזעת. גם כלב לא יכול לשמור על עצמו בחוץ לבד. גם מהבחינה ההתנהגותית, כלבים שמסתובבים לבד, יהיו פחות קשורים לבעליהם. הם כלבים עצמאיים, שיחפשו תמיד איך לברוח כדי לטייל, לא כי הם צמאים לחופש, אלא רק כי לזה הם רגילים. כלבים שיוצאים לטיולים מסודרים יחד עם הבעלים שלהם, נהנים מזמן איכות וקשר קרוב יותר. תמיד אפשר למצוא מקום מגודר לשחרר את הכלב, לשחק איתו  בכדור למשל, וכך הוא גם חופשי, גם בטוח, וגם נהנה מזמן איכות עם האנשים שלו. הרי לא בשביל זה יש כלב?

 

אז לכם, אוהבי הכלבים , זכרו מספר כללים חשובים לגידול נכון של כלב –

* תמיד צאו עם רצועה. זו הדרך היחידה לשמור על בטחון הכלב שלכם, וגם הדרך היחידה שחוקית.

* אם יש לכם חצר, גדרו אותה היטב כדי שהכלב לא יוכל לצאת לבד.

* וודאו שיש לכלב שבב ושפרטיו מעודכנים. תוסיפו גם תג עם מספר הטלפון שלכם למקרה שהכלב שלכם בכל זאת הצליח לצאת בלעדיכם בטעות.

* עקרו את כלבתכם או סרסו את כלבכם. בנוסף למה שכתוב למעלה בנושא, עיקור וסירוס יחסכו לכם כסף רב בחיסונים השנתיים.

* השקיעו בטיולים ארוכים עם הכלב שלכם. אין כמו טיולים משותפים לשיפור הקשר, לשיפור הכושר של הכלב, למניעת בעיות התנהגות שונות וגם לשיפור הכושר הגופני שלכם והעלאת מצב הרוח. תנסו, זה עובד.

והכי הכי חשוב – תאהבו את הכלב שלכם. כשאוהבים מישהו באמת רוצים לשמור עליו, להגן עליו מכל רע ולהיות שם בשבילו תמיד. הכלב שלכם סומך עליכם שתעשו מה שטוב בשבילו. הוא מבחינתו שלכם ואתכם לתמיד. שמרו עליו, הוא בן משפחה.

שתפו:

0
    0
    העגלה שלך
    העגלה שלך ריקהחזרה לחנות
    דילוג לתוכן